RNCP1206FTD49R9
Mfr.Part #
RNCP1206FTD49R9
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/2W 1206
Chip Resistor - Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
49.9Ohm
1206 (3216 Metric)
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
500mW
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Thin Film
Pbfree Code :
yes
RNCP
Lead Free :
Lead Free
Height :
609.6μm
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCP1206FTD49R9
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD49R9
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 49.9Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C