RNCP1206FTD49K9
Mfr.Part #
RNCP1206FTD49K9
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/2W 1206
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
1206 (3216 Metric)
Published :
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
49.9kOhm
ECCN Code :
EAR99
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
609.6μm
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Datasheets
RNCP1206FTD49K9
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD49K9
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C