RNCP1206FTD3R60
Mfr.Part #
RNCP1206FTD3R60
Description
RES 3.6 OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
3.6Ohm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Datasheets
RNCP1206FTD3R60
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD3R60
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 3.6Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C