RNCP1206FTD3R00
Mfr.Part #
RNCP1206FTD3R00
Description
RES 3 OHM 1% 1/2W 1206
Resistance :
3Ohm
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
RECTANGULAR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCP1206FTD3R00
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD3R00
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 3Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C