RNCP1206FTD2K87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP1206FTD2K87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.87K OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCP
Resistance :
2.87kOhm
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.5W 1/2W