RNCP1206FTD1K65
Mfr.Part #
RNCP1206FTD1K65
Description
RES 1.65K OHM 1% 1/2W 1206
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
18 Weeks
Height :
609.6μm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
RNCP
Case Code (Metric) :
e3
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.65kOhm
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
RNCP1206FTD1K65
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD1K65
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 1.65kOhm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C