RNCP1206FTD130R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP1206FTD130R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 130 OHM 1% 1/2W 1206
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Series :
RNCP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Construction :
RECTANGULAR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
130Ohm
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.122Lx0.059W 3.10mmx1.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
RNCP1206FTD130R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP1206FTD130R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 130Ohm, 0.5W 1/2W, ±1%, -55°C~155°C