RNCP0805FTD75K0
Mfr.Part #
RNCP0805FTD75K0
Description
RES 75K OHM 1% 1/4W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
75kOhm
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNCP0805FTD75K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD75K0
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 75kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C