RNCP0805FTD5R10
Mfr.Part #
RNCP0805FTD5R10
Description
RES 5.1 OHM 1% 1/4W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
5.1Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
RNCP0805FTD5R10
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD5R10
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 5.1Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C