RNCP0805FTD49R9
Mfr.Part #
RNCP0805FTD49R9
Description
RES 49.9 OHM 1% 1/4W 0805
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
49.9Ohm
WRAPAROUND
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Contact Plating :
Tin
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
250mW
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Datasheets
RNCP0805FTD49R9
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD49R9
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 49.9Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C