RNCP0805FTD499R
Mfr.Part #
RNCP0805FTD499R
Description
RES 499 OHM 1% 1/4W 0805
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Max Power Dissipation :
250mW
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
499Ohm
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
RNCP0805FTD499R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD499R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 499Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C