RNCP0805FTD2K32
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP0805FTD2K32
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 2.32K OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Case Code (Metric) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Composition :
Thin Film
Resistance :
2.32kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Height :
609.6μm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Series :
RNCP
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Published :
Datasheets
RNCP0805FTD2K32
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD2K32
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 2.32kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C