RNCP0805FTD24K9
Mfr.Part #
RNCP0805FTD24K9
Description
RES 24.9K OHM 1% 1/4W 0805
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Resistance :
24.9kohm
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
Datasheets
RNCP0805FTD24K9
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD24K9
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 24.9kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C