RNCP0805FTD180R
Mfr.Part #
RNCP0805FTD180R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 180 OHM 1% 1/4W 0805
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
FIXED RESISTOR
Published :
2010
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
18 Weeks
Case Code (Metric) :
2012
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Free :
Lead Free
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
JESD-609 Code :
e3
Height :
609.6μm
Max Power Dissipation :
250mW
Resistance :
180Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Imperial) :
Series :
RNCP
Datasheets
RNCP0805FTD180R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD180R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 180Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C