RNCP0805FTD12K4
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP0805FTD12K4
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 12.4K OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Composition :
Thin Film
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Resistance :
12.4kOhm
Series :
RNCP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
250mW
Number of Terminations :
2
Height :
609.6μm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Datasheets
RNCP0805FTD12K4
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD12K4
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 12.4kOhm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C