RNCP0805FTD121R
Mfr.Part #
RNCP0805FTD121R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 121 OHM 1% 1/4W 0805
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Resistance :
121Ohm
Published :
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Max Power Dissipation :
250mW
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
Height :
609.6μm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCP0805FTD121R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD121R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 121Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C