RNCP0805FTD100R
Mfr.Part #
RNCP0805FTD100R
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
RES 100 OHM 1% 1/4W 0805
Power (Watts) :
0.25W 1/4W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.024 0.60mm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
2010
Resistance :
100Ohm
Case Code (Imperial) :
0805
Lead Free :
Lead Free
Height :
609.6μm
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - reflowed over Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
250mW
JESD-609 Code :
e3
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
18 Weeks
Case Code (Metric) :
2
Datasheets
RNCP0805FTD100R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0805FTD100R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 100Ohm, 0.25W 1/4W, ±1%, -55°C~155°C