RNCP0603FTD909R
Mfr.Part #
RNCP0603FTD909R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 909 OHM 1% 1/8W 0603
Resistance :
909Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Published :
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
150V
Series :
RNCP
Height :
508μm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCP0603FTD909R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD909R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 909Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C