RNCP0603FTD82R5
Mfr.Part #
RNCP0603FTD82R5
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 82.5 OHM 1% 1/8W 0603
Working Voltage :
150V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Height :
508μm
Case Code (Imperial) :
Resistance :
82.5Ohm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
125mW