RNCP0603FTD75R0
Mfr.Part #
RNCP0603FTD75R0
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 75 OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Resistance :
75Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
125mW
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
RNCP
Case Code (Metric) :
Height :
508μm
Tolerance :
±1%
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Datasheets
RNCP0603FTD75R0
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD75R0
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 75Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C