RNCP0603FTD604R
Mfr.Part #
RNCP0603FTD604R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 604 OHM 1% 1/8W 0603
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Pbfree Code :
yes
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
150V
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Thin Film
Height :
508μm
Case Code (Metric) :
Resistance :
604Ohm