RNCP0603FTD4K75
Mfr.Part #
RNCP0603FTD4K75
Description
RES 4.75K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Factory Lead Time :
18 Weeks
RNCP
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistance :
4.75kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Working Voltage :
150V