RNCP0603FTD499R
Mfr.Part #
RNCP0603FTD499R
Description
RES 499 OHM 1% 1/8W 0603
Pbfree Code :
yes
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Case Code (Metric) :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCP
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Max Power Dissipation :
125mW
Resistance :
499Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Working Voltage :
150V