RNCP0603FTD3K32
Mfr.Part #
RNCP0603FTD3K32
Description
RES 3.32K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Series :
RNCP
JESD-609 Code :
e3
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Resistance :
3.32kOhm
Case Code (Imperial) :
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
18 Weeks
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Number of Terminations :
2
Height :
508μm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RNCP0603FTD3K32
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD3K32
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 3.32kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C