RNCP0603FTD301R
Mfr.Part #
RNCP0603FTD301R
Description
RES 301 OHM 1% 1/8W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height :
508μm
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Max Power Dissipation :
125mW
Pbfree Code :
yes
0603 (1608 Metric)
Case Code (Metric) :
Published :
Resistance :
301Ohm
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
RNCP
Case Code (Imperial) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCP0603FTD301R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD301R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 301Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C