RNCP0603FTD2K21
Mfr.Part #
RNCP0603FTD2K21
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 2.21K OHM 1% 1/8W 0603
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Case Code (Metric) :
1608
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Case Code (Imperial) :
0603
Working Voltage :
150V
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
2.21kOhm
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
508μm
Mount :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Datasheets
RNCP0603FTD2K21
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD2K21
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 2.21kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C