RNCP0603FTD23K2
Mfr.Part #
RNCP0603FTD23K2
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 23.2K OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
125mW
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Height :
508μm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Published :
Resistance :
23.2kOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Datasheets
RNCP0603FTD23K2
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD23K2
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 23.2kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C