RNCP0603FTD1K50
Mfr.Part #
RNCP0603FTD1K50
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.5K OHM 1% 1/8W 0603
Working Voltage :
150V
Case Code (Imperial) :
RECTANGULAR PACKAGE
Max Power Dissipation :
125mW
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Height :
508μm
Number of Terminations :
2
Published :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
1.5kOhm
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm