RNCP0603FTD1K10
Mfr.Part #
RNCP0603FTD1K10
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 1.1K OHM 1% 1/8W 0603
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Resistance :
1.1kOhm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
2
Case Code (Imperial) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Series :
RNCP
Height :
508μm
JESD-609 Code :
e3
Working Voltage :
150V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Surface Mount
Max Power Dissipation :
125mW
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RNCP0603FTD1K10
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD1K10
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 1.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C