RNCP0603FTD19K1
Mfr.Part #
RNCP0603FTD19K1
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 19.1K OHM 1% 1/8W 0603
Resistance :
19.1kOhm
18 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height :
508μm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Case Code (Metric) :
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mount :
Thin Film
Published :
Max Power Dissipation :
125mW
Working Voltage :
150V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
yes
Case Code (Imperial) :
2
Datasheets
RNCP0603FTD19K1
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD19K1
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 19.1kOhm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C