RNCP0603FTD150R
Mfr.Part #
RNCP0603FTD150R
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Description
RES 150 OHM 1% 1/8W 0603
Chip Resistor - Surface Mount
Height :
508μm
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.020 0.50mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Power (Watts) :
0.125W 1/8W
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Published :
Mount :
Surface Mount
Working Voltage :
150V
Series :
RNCP
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Max Power Dissipation :
125mW
Size / Dimension :
0.059Lx0.031W 1.50mmx0.80mm
Lead Free :
Lead Free
Resistance :
150Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
ECCN Code :
EAR99
RECTANGULAR PACKAGE
Datasheets
RNCP0603FTD150R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0603FTD150R
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 150Ohm, 0.125W 1/8W, ±1%, -55°C~155°C