RNCP0402FTD604R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP0402FTD604R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, 604 OHM, 0402, 1%, 0.1W
Stock
5
In Stock :
5
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Application :
High Power
Subcategory :
Resistors
Number of Terminations :
2
Length :
1 mm
Tolerance :
±1%
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Package :
Digi-Reel?
Mounting Style :
PCB Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Product Status :
Active
Series :
RNCP
Power Rating :
100 mW (1/10 W)
Height :
0.3 mm
Voltage Rating :
50 V
Ratings :
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Features :
Anti-Sulfur
Width :
0.5 mm
Product Type :
Thin Film Resistors
Height - Seated (Max) :
0.014" (0.35mm)
Supplier Device Package :
0402
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Technology :
Thin Film
Composition :
Thin Film
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Resistance :
604 Ohms
Datasheets
RNCP0402FTD604R
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0402FTD604R
RNCP Series, Thin Film, 604 Ohms, 0.1W, 1/10W, ±1%, -55°C ~ 155°C