RNCP0402FTD5K49
Mfr.Part #
RNCP0402FTD5K49
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
RES 5.49K OHM 1% 1/10W 0402
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Pbfree Code :
yes
Thin Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Resistance :
5.49kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Working Voltage :
50V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
RNCP0402FTD5K49
Stackpole Electronics, Inc. RNCP0402FTD5K49
FIXED RESISTOR RNCP Series, Thin Film, 5.49kOhm, 0.1W 1/10W, ±1%, -55°C~155°C