RNCP0402FTD523R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCP0402FTD523R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 523 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Power (Watts) :
0.1W 1/10W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
RNCP
Resistance :
523Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Working Voltage :
50V
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Feature :
Anti-Sulfur, Moisture Resistant
Mounting Feature :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Thin Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR PACKAGE
Height Seated (Max) :
0.014 0.35mm