RNCF2512TTY49K9
Mfr.Part #
RNCF2512TTY49K9
Description
RES 49.9K OHM 0.01% 1/2W 2512
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
49.9kOhm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.01%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Number of Terminations :
2
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RNCF2512TTY49K9
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 49.9kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.01%, -55°C~155°C