RNCF2512TKY10K0
Mfr.Part #
RNCF2512TKY10K0
Description
RES 10K OHM 0.01% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±5ppm/°C
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±0.01%
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Resistance :
10kOhm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Packing Method :
TR, 7 INCH
Series :
RNCF
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Case Code (Metric) :
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Working Voltage :
150V
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
500mW
Case Code (Imperial) :
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RNCF2512TKY10K0
Stackpole Electronics, Inc. RNCF2512TKY10K0
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 10kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.01%, -55°C~155°C