RNCF2512FTC49K9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512FTC49K9
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 49.9K OHM 1% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Working Voltage :
150V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Ratings :
AEC-Q200
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
49.9kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Additional Feature :
PRECISION
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Power Rating :
500mW