RNCF2512DTE95K3
Mfr.Part #
RNCF2512DTE95K3
Description
RES 95.3K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Thin Film
Working Voltage :
150V
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
95.3kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512DTE95K3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 95.3kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C