RNCF2512DTE93R1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE93R1
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 93.1 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Additional Feature :
PRECISION
Power (Watts) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±0.5%
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Series :
RNCF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
93.1Ohm
Power Rating :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Mount :
Surface Mount
Datasheets
RNCF2512DTE93R1
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 93.1Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C