RNCF2512DTE6K98
Mfr.Part #
RNCF2512DTE6K98
Description
RES 6.98K OHM 0.5% 1/2W 2512
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
FIXED RESISTOR
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
6.98kOhm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Datasheets
RNCF2512DTE6K98
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.98kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C