RNCF2512DTE6K80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE6K80
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.8K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Composition :
Thin Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Power Rating :
500mW
Mount :
Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
PRECISION
Construction :
RECTANGULAR
Working Voltage :
150V
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Resistance :
6.8kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Series :
RNCF
Datasheets
RNCF2512DTE6K80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 6.8kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C