RNCF2512DTE619K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE619K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 619K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistance :
619kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
PRECISION
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Construction :
RECTANGULAR
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Working Voltage :
150V
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
2
Ratings :
AEC-Q200
Power Rating :
500mW
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Series :
RNCF
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Composition :
Thin Film
Factory Lead Time :
12 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±0.5%
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
RNCF2512DTE619K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 619kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C