RNCF2512DTE5K90
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE5K90
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 5.9K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Pbfree Code :
yes
Series :
RNCF
Factory Lead Time :
12 Weeks
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
500mW
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Working Voltage :
150V
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Composition :
Thin Film
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
5.9kOhm
Tolerance :
±0.5%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
RNCF2512DTE5K90
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 5.9kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C