RNCF2512DTE53K6
Mfr.Part #
RNCF2512DTE53K6
Description
RES 53.6K OHM 0.5% 1/2W 2512
Power Rating :
500mW
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
53.6kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
2
Working Voltage :
150V
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2512DTE53K6
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 53.6kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C