RNCF2512DTE499K
Mfr.Part #
RNCF2512DTE499K
Description
RES 499K OHM 0.5% 1/2W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Working Voltage :
150V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
499kOhm
Tolerance :
±0.5%
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power Rating :
500mW
Datasheets
RNCF2512DTE499K
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 499kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C