RNCF2512DTE45K3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE45K3
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 45.3K OHM 0.5% 1/2W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power Rating :
500mW
Resistance :
45.3kOhm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Construction :
RECTANGULAR
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thin Film
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RNCF
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Additional Feature :
PRECISION
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Tolerance :
±0.5%
JESD-609 Code :
e3
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Working Voltage :
150V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
RNCF2512DTE45K3
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 45.3kOhm, 0.5W 1/2W, ±0.5%, -55°C~155°C