RNCF2512DTE40R2
Mfr.Part #
RNCF2512DTE40R2
Description
RES 40.2 OHM 0.5% 1W 2512
Power Rating :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Resistance :
40.2Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
Tolerance :
±0.5%
Datasheets
RNCF2512DTE40R2
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 40.2Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C