RNCF2512DTE3R24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RNCF2512DTE3R24
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 3.24 OHM 0.5% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RNCF
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Power Rating :
500mW
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thin Film
Resistance :
3.24Ohm
Tolerance :
±0.5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
PRECISION
Feature :
Automotive AEC-Q200
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Power (Watts) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RNCF2512DTE3R24
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 3.24Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C