RNCF2512DTE2R80
Mfr.Part #
RNCF2512DTE2R80
Description
RES 2.8 OHM 0.5% 1W 2512
Thin Film
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Resistance :
2.8Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
500mW
Tolerance :
±0.5%
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
ROHS3 Compliant
Datasheets
RNCF2512DTE2R80
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.8Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C