RNCF2512DTE2R37
Mfr.Part #
RNCF2512DTE2R37
Description
RES 2.37 OHM 0.5% 1W 2512
Tolerance :
±0.5%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
2.37Ohm
Power Rating :
500mW
Size / Dimension :
0.248Lx0.122W 6.30mmx3.10mm
Height Seated (Max) :
0.026 0.65mm
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Power (Watts) :
1W
Composition :
Thin Film
Datasheets
RNCF2512DTE2R37
FIXED RESISTOR RNCF Series, Thin Film, 2.37Ohm, 1W, ±0.5%, -55°C~155°C